ناباروری
۳ روش برای درمان به‌موقع چسبندگی لوله های رحمی (فالوپ)

۳ روش برای درمان به‌موقع چسبندگی لوله های رحمی (فالوپ)

تو زن‌های سالم، لوله های رحمی (فالوپ) تخمک‌های بالغ رو از تخمدان به رحم می‌برن. برای باردار شدن یه زن، حداقل باید یکی از این لوله ها باز باشه. وقتی چسبندگی یا گرفتگی و انسداد ایجاد می‌شه، اسپرم و تخمک نمی‌تونن تو لوله های رحمی (فالوپ) به هم برسن، و این درحالیه که باروری معمولاً تو لوله های رحمی (فالوپ) اتفاق می‌افته. چسبندگی لوله های رحمی (فالوپ) مشکل ۴۰ درصد از زن‌های نابارور محسوب می‌شه و از این جهت تشخیص و درمان این مشکل اهمیت خیلی زیادی داره.

 

نکته‌ی مهم:

 

 • این مطلب هنوز به‌طور کامل آماده نشده است و چیزی که می‌بینید نسخه‌ی اولیه‌ای از آن است.
 • مطالبی که حداقل ۱۰ نفر آن را لایک کنند، در اولویت قرار می‌گیرند.
 • اگر می‌خواهید هر چه سریع‌تر نسخه‌ی کامل‌شده‌ی این مطلب را بخوانید، می‌توانید با لایک کردن دکمه‌ی زیر ما را باخبر کنید:

 

بخش اول: درک دلایل چسبندگی لوله های رحمی (فالوپ)

۱. عفونت های جنسی (STI) می‌تونن منجر به چسبندگی لوله های رحمی (فالوپ) بشن.

دانستن علت چسبندگی لوله های رحمی (فالوپ) خود ممکن است کمک به پزشک برنامه درمانی موثر در تدوین و فرموله. امراض مقاربتی از شایع ترین علل چسبندگی لوله های رحمی (فالوپ) است. کلامیدیا و سوزاک و STIs دیگر می تواند منجر به توسعه بافت زخم است که چسبندگی لوله های رحمی (فالوپ) و نازایی. حتی اگر شما STIs درمان و حل این مشکل می تواند.

۲. از نقش بیماری التهابی لگن در ایجاد چسبندگی لوله های رحمی (فالوپ) مطلع باشین.

بیماری التهابی لگن (PID) می تواند منجر به از امراض مقاربتی و منجر به چسبندگی لوله های رحمی (فالوپ). اگر شما زنان (و یا سابقه PID) شما افزایش خطر ابتلا به چسبندگی لوله های رحمی (فالوپ) و ناباروری است.

۳. حواستون به ریسک‌های احتمالی مرتبط با آندومتریوز باشه.

در زنان مبتلا به آندومتریوز بافت رحم خارج از محل طبیعی خود جایگزینی در تخمدان و لوله های فالوپ یا ارگان های دیگر رشد می کند. اگر اندومتریوز می دانم که می تواند منجر به چسبندگی لوله های رحمی (فالوپ).

۴. حواستون به عفونت های رحمی باشه.

اگر شما تا به حال عفونت رحم، شاید در ارتباط با سقط جنین یا سقط ممکن که بافت اسکار شکل گرفته و یک یا هر دو چسبندگی لوله های رحمی (فالوپ) است.
 • اگر چه غیر معمول در ایالات متحده، سل لگن نیز ممکن است لوله فالوپ مسدود می شود.

۵. بارداری های خارج از رحم قبلی رو در نظر بگیرین.

بارداری های خارج زا رحم هستند که در آن ایمپلنت تخمک بارور شده در جای اشتباه معمولا در لوله فالوپ شما فراهم می سازد. این حاملگی به مدت رشد می کند و هنگامی که پشت سر هم یا حذف می شوند، آنها می تواند باعث زخم و چسبندگی لوله های رحمی (فالوپ) شود.

۶. جراحی های قبلی رو در نظر بگیرین.

اگر شما تا کنون بود جراحی در ناحیه شکم، خطر ابتلا به چسبندگی لوله های رحمی (فالوپ) بالاتر است. جراحی در لوله فالوپ خود به خصوص خطرناک است.

بخش دوم: تشخیص چسبندگی لوله های رحمی (فالوپ)

۱. حواستون باشه که ممکنه شما هیچ علامت یا عارضه‌ای نداشته باشین.

هر چند برخی از زنان با نوع خاصی از چسبندگی لوله های رحمی (فالوپ) ممکن است به درد های شکمی یا افزایش ترشحات واژن، بسیاری بدون علائم در همه تجربه. هنگامی که آنها در تلاش برای باردار شدن در بسیاری از موارد زن تنها مشکل کشف.

۲. اگه بعد از یک سال تلاش برای باردار شدن موفق نبودین، به دکترتون مراجعه کنین.

از دیدگاه پزشکی “ناباروری” به این معنی است که شما هنوز بعد از حداقل یک سال رابطه جنسی منظم, محافظت نشده حامله هستید. اگر این اتفاق برای شما وقت ملاقات با پزشک مراقبت های اولیه و یا متخصص زنان فرصت را برنامه ریزی کنید.
 • اگر شما بیش از ۳۵ سال سن, سال منتظر این نشوید. برنامه قرار ملاقات بعد از شش ماه از رابطه جنسی منظم, محافظت نشده. 
 • توجه داشته باشید که “ناباروری” همان “بی باروری.” نیست اگر شما نابارور می شما ممکن است هنوز قادر به باردار شدن یک کودک با یا بدون کمک پزشکی. فکر نکنید که شما هرگز قادر به باردار شدن خواهد شد.

۳. برای ارزیابی باروری، یه وقت با دکترتون هماهنگ کنین.

پزشک شما احتمالا یک ارزیابی کامل باروری برای هر دو شما و شریک زندگی خود را توصیه. همسرتان نیاز به ارائه نمونه اسپرم که یک متخصص می توانید رد کردن مشکلی در تعداد اسپرم یا تحرک. شما به احتمال زیاد آزمون های مختلف که شما سطح هورمون های طبیعی و درستی تخمک گذاری تایید کنید. اگر تمام این آزمایشات طبیعی، سپس پزشک چک کردن چسبندگی لوله های رحمی (فالوپ) را توصیه کند.

۴. سونوهیستروگرافی رو مدنظر قرار بدین.

پزشک شما ممکن است توصیه به دستخوش سونوهیستروگرافی یک روش پزشکی است که شامل استفاده از سونوگرافی به دنبال توده در رحم. رحم توده ها گاهی اوقات می تواند چسبندگی لوله های رحمی (فالوپ) شود.

۵. هیستروسالپنگوگرافی بگیرین.

 
هیستروسالپنگوگرافی (HSG) روش های پزشکی که در آن رنگ خاص از طریق دهانه رحم خود را و به لوله رحمی (فالوپ) است تزریق است. اشعه ایکس گرفته سپس برای تعیین اگر چسبندگی لوله های رحمی (فالوپ) است. [۱۵]
 • هیستروسالپنگوگرافی بدون بیهوشی انجام می شود و شما باید تنها گرفتگی خفیف و ناراحتی را تجربه. آن، با این حال، به ایبوپروفن حدود یک ساعت از قبل می تواند کمک کند.
 • این روش معمولا ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد. خطرات بالقوه عبارتند از: عفونت لگن یا آسیب به سلول ها یا بافت از قرار گرفتن در معرض تابش. [۱۶]
 • اگر دکتر شما مظنون خود چسبندگی لوله های رحمی (فالوپ) شده اند، آنها ممکن است استفاده از رنگ روغن بر اساس در طی عمل. نفت قادر به حذف انسداد گاهی اوقات می تواند.

۶. از دکترتون بپرسین که آیا لاپاراسکوپی مناسب هست یا نه.

 
با توجه به نتایج سونوهیستروگرافی و هیستروسالپینگوگرافی پزشک لاپاراسکوپی روش های پزشکی که یک برش در نزدیک ناف خود برای پیدا کردن (و, در برخی موارد حذف) هر بافت است که چسبندگی لوله های رحمی (فالوپ) ساخته شده ممکن است توصیه. [۱۸]
 • پس از تست ناباروری دیگر انجام شده است به طور کلی لاپاراسکوپی فقط باید انجام شود. تا حدودی به این دلیل این روش ریسک است این است: پس آن همه خطرات مرتبط با جراحی عمده حمل آن تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

۷. تشخیص مربوطه رو دریافت کنین.

نتایج این آزمایشات تعیین کند که آیا یک یا هر دو چسبندگی لوله های رحمی (فالوپ) شده اند. پزشک به میزان انسداد توضیح بخواهید. تشخیص به عنوان خاص که ممکن است نیاز به تعیین طرح درمان کمک می کند.

بخش سوم: درمان چسبندگی لوله های رحمی (فالوپ)

۱. از دکترتون درباره‌ی داروهای باروری بپرسین.

اگر فقط یکی از چسبندگی لوله های رحمی (فالوپ) می شود و شما سالم است در غیر این صورت پزشکتان ممکن است البته داروهای باروری [۱] مانند Clomid، Serophene، شود Femera، Follistim، دکتر Gonal، Bravelle، Fertinex، Ovidrel، Novarel، Antagon، Lupron یا Pergonal پیشنهاد. [۲] این داروها باعث هیپوفیز به انتشار هورمون محرک فولیکول (FSH) و هورمون لوتئینی (LH) موجب افزایش احتمال که شما تخمک گذاری و حامله (با استفاده از لوله های فالوپ باز).
 • توجه داشته باشید که این درمان کار نخواهد کرد اگر هر دو لوله چسبندگی لوله های رحمی (فالوپ) شده اند. اگر این مورد، شما نیاز به شروع با انتخاب های درمانی تهاجمی تر.
 • شایع ترین خطرات ناشی از مصرف داروهای باروری بارداری های متعدد و سندرم تحریک بیش از حد تخمدان (OHSS) هستند. [۳] هنگامی که شما بیش از حد مایع پر شدن OHSS رخ می دهد.

۲. جراحی لاپاروسکوپی رو مدنظر قرار بدین.

 
اگر پزشک شما کاندیدای خوبی برای جراحی فکر می کند، او ممکن است لاپاراسکوپی برای باز کردن چسبندگی لوله های رحمی (فالوپ) و حذف هر گونه بافت زخم موجود توصیه می. جراحی لاپاروسکوپی همیشه کار نمی کند. موفقیت روش خود را در سن شما و علت و میزان انسداد شما بستگی دارد.
 • اگر چسبندگی لوله های رحمی (فالوپ) شما نسبتا سالم شما ۲۰ تا ۴۰ درصد احتمال بارداری بعد از عمل جراحی است.
 • از آنجا که شما می خواهد تحت بیهوشی عمومی روش دردناک نخواهد بود. خطرات جراحی لاپاروسکوپی سوزش پوست و عفونت مثانه اطراف محل جراحی را شامل می شود. [۴]
 • اگر خاص نوع از مسدود لوله فالوپ معروف به لانه گزینی، که لوله پر از مایع، شما را ممکن است کاندیدای خوبی برای جراحی. گزینه های خود را با پزشک خود صحبت کند.
 • این نوع عمل جراحی خود خطر حاملگی نابجا آینده را افزایش می دهد. اگر شما بعد از شما لاپاراسکوپی باردار شدن، پزشک شما باید پیشرفت شما به دنبال نزدیک و سازمان دیده بان را برای نشانه های حاملگی خارج از رحم.

۳. با دکترتون درباره‌ی امکان سالپنژکتومی صحبت کنین.

شامل از بین بردن بخشی از لوله فالوپ. این روش با یک لوله است تجمع مایع نام لانه گزینی، انجام می شود. این روش قبل از اینکه تحت تلاش در لقاح انجام می شود. [۵]

 • اگر انتهای چسبندگی لوله های رحمی (فالوپ) شود، با توجه به لانه گزینی، سالپنژکتومی انجام می شود. این روش باز در لوله فالوپ نزدیکی تخمدان را ایجاد می کند. مشترک برای لوله توسط بافت اسکار پس از این روش دوباره مسدود شده است.

۴.کانولاسیون انتخابی لوله های رحمی (فالوپ) را امتحان کنین.

اگر انسداد است که نزدیک به شما رحم پزشک کانولاسیون انتخابی لوله های رحمی (فالوپ) روش های پزشکی انجام شده توسط قرار دادن بافت دهانه رحم و رحم و لوله های فالوپ ممکن است توصیه. سرسوزن برای باز کردن قسمت لوله چسبندگی لوله های رحمی (فالوپ) استفاده می شود. [۷]
 • این روش سرپایی است و کمتر تهاجمی از جراحی لاپاروسکوپی. شما ممکن است یا ممکن است از بیهوشی عمومی لازم است.
 • لوله کانولاسیون توصیه نمی شود اگر شما شرایط دیگر مانند سل دستگاه تناسلی، قبلی لوله فالوپ جراحی و آسیب های شدید یا زخم در لوله فالوپ است. [۸]
 • خطرات بالقوه این روش عبارتند از: پاره شدن لوله فالوپ پریتونیت (عفونت بافت اطراف اندام های خود را) و یا ترمیم ناموفق تابع لوله فالوپ.

۵.سراغ لقاح آزمایشگاهی (آی وی اف یا IVF) برین.

اگر این درمان کار (و یا اگر فکر می کند پزشک شما کاندیدای مناسب برای این درمان هستند شما هنوز هم گزینه برای باردار شدن دارید. شایع ترین این گزینه ها در لقاح آزمایشگاهی (IVF)، که در آن پزشکان بارور تخمک با اسپرم خارج از بدن شما، سپس درج نتیجه جنین یا جنین به رحم خود را است. بنابراین چسبندگی لوله های رحمی (فالوپ) مشکل حال حاضر این روش لوله های رحم را دور می زند.
 • موفقیت IVF بستگی به بسیاری از عوامل مختلف از جمله سن و علت ناباروری خود را. IVF نیز بسیار وقت گیر و گران قیمت است. [۱۰]
 • خطرات ناشی از لقاح آزمایشگاهی حاملگی خارج از رحم، چند تولد، نارس و کم وزن، سندرم تحریک بیش از حد تخمدان، سقط جنین و تنش به علت بار عاطفی و روانی و مالی شامل.

 

 • حتی اگر هیچ چیز با این نسخه ها کار به حل و فصل خود چسبندگی لوله های رحمی (فالوپ) و یا ایجاد بارداری، شما هنوز هم گزینه می دانیم که. اگر مادر شدن برای شما مهم است به دنبال به تصویب یا رحم جایگزین را در نظر بگیرید.
 • در ذهن اگر فقط یکی از لوله های چسبندگی لوله های رحمی (فالوپ) که شما قادر به گرفتن باردار مبتلا به هیچ درمان در همه ممکن است نگه دارید. آیا درمان یا نه دنبال شما باید بنابراین علت انسداد و سلامت شما اندام تولید مثل بستگی دارد. گفتگو با دکتر خود درباره گزینه های خود را.
 • ناباروری می تواند بسیار پر تنش و ناراحت کننده است، و مهم است که برای مقابله با احساسات خود را. دیدن یک درمانگر و یا پیوستن به یک گروه پشتیبانی اگر احساس ضعف و سعی کنید برای حفظ روال سالم را در نظر بگیرید: یک رژیم غذایی مغذی, ورزش منظم و مقدار زیادی از خواب.

 

منبع: +

این نوشته را به اشتراک بگذارید

نوشته‌هی مرتبط

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.کادرهای الزامی نشانه‌گذاری شده‌اند *

11 − 1 =

پادکست‌های نی‌نی‌کست را به رایگان گوش کنید

پاسخ همه‌ی سوالات خودتان در مورد بارداری و بچه‌داری را به‌صورت متنی و فایل صوتی بگیرید


اپلیکیشن نی نی سو

درباره‌ی نغمه گل‌پور


سلام من نغمه هستم. یکی از سخت‌ترین بچه‌های دنیا رو به دنیا آوردم و بزرگ کردم و البته خیلی دوسش دارم. اسم پسرم فرزامه که ۹ سالشه و واسه خودش یه زبون باز اساسیه. از اونجایی که می‌دونم تصمیم به بارداری و بچه دار شدن یکی از مهمترین تصمیمات زندگی هر زنیه تصمیم گرفتم تو این وبلاگ مطالبی رو بنویسم که سختی این مسیر رو کم و لذتش رو زیادتر کنه. احساس «مادری» باید شادترین تجربه‌ی هرکسی باشه که اون رو تجربه می‌کنه اما خیلی وقت‌ها مشکلات این مسیر، تلخی اون رو بیش‌تر از شادیش می‌کنه. پس با من تو این مسیر همراه باشین.