قصد بارداری
تصمیم به بچه دار شدن: ۱۳ سؤال که به شما کمک می‌کنه تصمیم درستی بگیرین

تصمیم به بچه دار شدن: ۱۳ سؤال که به شما کمک می‌کنه تصمیم درستی بگیرین

خب پس دارین به این فکر می‌کنین که آیا وقتشه تصمیم به بچه دار شدن بگیرین؟ این ۱۳ تا سوال بهتون کمک می‌کنه تا تصمیمی بگیرین که وقتی ۱۸ سال بعد به همچین روزی فکر می‌کنین از تصمیمتون راضی باشین.

بررسی انگیزه‌هاتون از تصمیم به بچه دار شدن

تصمیم به بچه دار شدن یا نشدن : ۱۳ سؤال که به شما کمک می‌کنه تصمیم درستی بگیرین - تصویر ۱

۱. توجه کنین که خیلی از مردم با شفافیت کامل درباره‌ی تصمیم به بچه دار شدن فکر نمی‌کنن.

انگیزه‌های مرتبط با تصمیم به بچه دار شدن چیزهای مختلفی می‌تونه باشه؛ از «همه بچه دار شدن» بگیر تا «این همون چیزیه که بدن من براش ساخته شده». البته، وقتی تا زانو توی پوشک و و استفراغ فرو می‌رین، معمولاً این دلایل خارجی برای تصمیم به بچه دار شدن خیلی دوام نمیارن. باید مستقیماً وارد گود بشین و عواقب این کار رو درک کنین؛ کاری که مسئولیتی کاملاً جدی حداقل برای ۱۸ سال آینده‌ی زندگی شما یا حتی بیش‌تر از اونه. به این نکات توجه کنین:

 • آیا تصمیم به بچه دار شدن بخشی از برنامه‌ی زندگی شما ست؟ یا بخشی از انتظارات کس دیگه‌ای برای شما ست؟
 • آیا تصمیم به بچه دار شدن راه حلی برای بعضی از مشکلات زندگی شما ست؟ بعضی وقت‌ها مردم به خاطر تجربه‌ی مشکلاتی تو ازدواج تصمیم به بچه دار شدن می‌گیرن، به این امید که بچه زن و شوهر رو به هم نزدیک‌تر کنه. در این صورت، بچه دار شدن دقیقاً عکس این قضیه رو ایجاد می‌کنه.

تصمیم به بچه دار شدن یا نشدن : ۱۳ سؤال که به شما کمک می‌کنه تصمیم درستی بگیرین - تصویر ۲

۲. وضعیت فعلی خودتون رو قبل از تصمیم به بچه دار شدن در نظر بگیرین.

آیا از نظر روحی و عاطفی سرحال هستین؟ آیا تو وضعیت مناسب ذهنی هستین؟ اگه تو حالت غم و افسردگی هستین یا خیلی احساس تنهایی می‌کنین، شاید الان وقت مناسبی برای تصمیم به بچه دار شدن نیست، تصمیمی که می‌تونه به اندازه‌ی یه عمر عواقب داشته باشه. پیش یه مشاور یا دکترتون برین، یا به هر شکل دیگه‌ای اول خودتون رو به وضعیت خوبی برسونین.

 • آیا از نظر جسمی سرحال هستین؟ اگه از مشکلات سلامتی یا ناتوانی‌های جسمی رنج می‌برین، شاید زمان مناسبی برای تصمیم به بچه دار شدن نباشه. البته، باید با دکترتون یا هر فرد مرتبط دیگه‌ای حرف بزنین و در این مورد مشورت بگیرین؛ خیلی ساده تسلیم نشین.
 • سرتون خیلی شلوغه؟ وقتی بچه دار بشین، باید تمام توجهتون رو به این بچه بدین. وقتی فکرتون جای دیگه ست، همه چیز براتون خیلی سخت می‌شه. البته، می‌تونین مشکلاتتون رو فهرست کنین و زندگیتون رو بگیرین تو دست‌های خودتون؛ مسائل رو ساده‌سازی کنین تا اون چیزی واقعاً مهمه (بچه دار شدن) بالاتر از همه قرار بگیره.

تصمیم به بچه دار شدن یا نشدن : ۱۳ سؤال که به شما کمک می‌کنه تصمیم درستی بگیرین - تصویر۳

۳. سبک زندگی فعلیتون و اونی که بچه با خودش میاره رو در نظر بگیرین.

این دو تا دو دنیای جدا از هم هستن؛ یه دفعه سبک زندگیتون با تقاضاهای یه بچه‌ی کاملاً وابسته دیکته می‌شه و شما باید حداقل تو ۱۸ سال آینده به مقدار نامشخصی در خدمتش باشین. آیا می‌خواین که این فضا و زمان رو تو زندگیتون باز کنین و خیلی از عادت‌ها، روتین‌ها، و فعالیت‌های زندگیتون رو تغییر بدین؟

در این مورد واقع‌بین باشین که چقدر می‌تونین به این کار ادامه بدین؛ تصمیم به بچه دار شدن اصلاً مثل این نیست که یه سرگرمی یا یه شغل پاره وقت دیگه به زندگیتون اضافه کنین؛ تصمیم به بچه دار شدن یعنی تعهد تمام وقت و همه‌ی روتین‌های معمول شما رو به هم می‌ریزه.

 • شغلتون چطور؟ اخیراً، خیلی از زن‌ها تصمیم گرفتن که بی‌خیال بچه دار شدن بشن تا اینکه جایگاهشون تو شغلی که دارن تثبیت بشه، و بعد بچه دار بشن. با اینکه ممکنه این کار برای خیلی از زن‌ها جواب داده باشه ولی برای همه‌ی زن‌ها جواب نمی‌ده و می‌تونه چالشی برای باروری شما ایجاد کنه، به‌ویژه بعد از سن ۳۵ سالگی. این شما هستین که باید انتخاب کنین که کی تصمیم به بچه دار شدن براتون مناسبه ولی می‌تونین برعکس این قضیه رو هم در نظر داشته باشین، یعنی، شروع به کارتون رو به تأخیر بندازین تا زمانی که دیگه بچه‌هاتون بزرگ‌تر و مستقل‌تر شدن. هر چیزی که برای شما جواب می‌ده همون درسته ولی به جای اینکه فرض کنین که انتظارات فرهنگی جامعه تنها انتخاب شماست، حداقل به این فکر کنین که چی برای شما مناسبه.
 • اگه شما عاشق مهمونی رفتن و تا دیروقت بیرون موندن هستین، آیا می‌تونین برای یه مدت بی‌خیال این کار بشین؟ یا اصلاً این کاری هست که بتونین فعلاً «از سیستمتون بندازین بیرون»؟ این یه سؤال گستاخانه نیست؛ بلکه نشوندهنده‌ی یه نوع واقع‌بینی ست که آیا آماده این کل شب رقصیدن رو رها کنین و به جاش به کل شب شیر دادن فکر کنین؟ گاهی فکر کردن به همین تغییر به اندازه‌ی کافی شما رو از خواب بیدار می‌کنه!
این هم بخونین:  ۶۳ آمار درباره‌ی بهترین زمان بارداری: هر ثانیه چند زن باردار می‌شوند؟

تصمیم به بچه دار شدن یا نشدن : ۱۳ سؤال که به شما کمک می‌کنه تصمیم درستی بگیرین - تصویر۴

۴. به توانایی‌های خودتون در مراقبت توجه داشته باشین.

مراقبت از بچه لزوماً ذاتی نیست، بلکه یه مهارته که می‌تونین یاد بگیرین. ولی، میزان بالای وابستگی اون می‌تونه چیزی باشه که هنوز آمادگی لازم برای اون رو ندارین. آیا تا حالا از یه حیوان خانگی یا بچه‌ی یکی دیگه مراقبت کردین؟ اگه جوابتون بله است، پس می‌دونین که تغذیه، تمیز کردن، وقت خواب، و چیزهای دیگه همگی چیزهایی هستن که شما مسئول اون‌ها هستین و با وجود یه بچه، شما برای یه مدت طولانی هر روز مسئول این روتین خواهید بود. این کار نه تنها اصلاً جذاب و فریبنده نیست، بلکه می‌تونه خسته‌کننده و تکراری هم به نظر برسه. مردم اصرار می‌کنن که این کار خوشحال‌کننده و لذت بخشه ولی این موضوع هم نمی‌تونه باعث از بین رفتن این واقعیت بشه که این کار همیشگیه و بعضی وقت‌ها باید از صبح تا شب کار کنین. همه‌ی این حرف‌ها واسه اینه که با چشم باز تصمیم به بچه دار شدن بگیرین.

 تصمیم به بچه دار شدن یا نشدن : ۱۳ سؤال که به شما کمک می‌کنه تصمیم درستی بگیرین - تصویر5

۵. قبل از تصمیم به بچه دار شدن، به تحقیقات رضایت زناشویی توجه کنین.

چندین تحقیق دقیق درباره‌ی رضایت زناشویی نشون دادن که بعد از تولد بچه اول، برخلاف ادعایی که می‌گه «بچه ها با خودشون شادی میارن»، کاهش زیادی تو میزان شادی والدین اتفاق می‌افته. این میزان کاهش‌یافته از شادی زناشویی همین طور ادامه پیدا می‌کنه تا اینکه آخرین بچه خونه رو ترک می‌کنه! (+)

 • زن‌ها رضایت نسبتاً کمی از مراقبت از بچه ها دارن. تحقیق دیگه‌ای روی ۹۰۹ زن (که معمولاً مراقب‌های اصلی بچه ها هستن) نشون داد که اون‌ها موقع مراقبت از بچه ها خوشحالی کمتری دارن نسبت به وقتی که چیزی می‌خورن، ورزش می‌کنن، یا غذا آماده می‌کنن. مراقبت از بچه ها فقط کمی خوشایندتر از انجام کارهای منزل است. (+)
 • مادری و پدری شادی رو کاهش می‌ده. مادر و پدر شدن اغلب به این شکل ایده‌آل توصیف می‌شه که یه نقش منحصربه‌فرد و خوشایند از نظر روحی و عاطفی خواهد بود، ولی بزرگ کردن بچه ها اثرات منفی زیادی روی حالت روحی و عاطفی مادر یا پدر داره. (+) افسانه‌ی شادی مادرانه یا پدرانه به وسیله‌ی «ناهماهنگی شناختی» توضیح داده می‌شه. (+)
 • بچه ها روی اضافه جمعیت و محیط زیست هم تأثیر دارن. با وجود بیش از ۷ میلیارد نفر روی کره‌ی زمین، بعضی‌ها مدعی هستن که به اندازه‌ی کافی انسان روی اون وجود داره.
 • شما و همسرتون ممکنه با شرکت کنندگان تو این تحقیق فرق داشته باشین. ولی، حواستون باشه که به‌شدت با یه آمار واقعی وارد مبارزه خواهید شد.

بررسی جوانب تصمیم به بچه دار شدن با همسرتون

تصمیم به بچه دار شدن یا نشدن : ۱۳ سؤال که به شما کمک می‌کنه تصمیم درستی بگیرین - تصویر۵6

۶. به آرزوهای همسرتون در مورد تصمیم یا عدم تصمیم به بچه دار شدن توجه کنین.

آیا اون هم بچه می‌خواد؟ آیا اون خوشحاله که بخشی از زندگیش رو برای سال‌های طولانی کنار بذاره تا اون زمان رو صرف بچه بکنه و کاملاً متعهدانه تو بزرگ کردن بچه کمک کنه؟ یه همسر غایب می‌تونه کلّ دنیای شما رو سر و ته بکنه و شما یه دفعه ببینین که همه‌ی انتظاراتتون کاملاً عکس اون چیزیه که طرف مقابل فکر می‌کنه.

تصمیم به بچه دار شدن یا نشدن : ۱۳ سؤال که به شما کمک می‌کنه تصمیم درستی بگیرین - تصویر۶

۷. اگه بدون همراهی همسرتون باز هم تصمیم به بچه دار شدن گرفتین، به شبکه‌ی پشتیبانتون توجه کنین.

این موضوع بیش‌تر وقتی می‌تونه مصداق داشته باشه که شما می‌خواین بچه‌ای رو به فرزندی قبول کنین یا به دلیل ناباروری تصمیم به بچه دار شدن از طریق راه‌های درمانی موجود گرفتین، ولی همسرتون نمی‌خواد تو این راه همراهیتون کنه. اگه تصمیم گرفتین این راه رو به تنهایی برین، آیا افراد پشتیبان دیگه‌ای به اندازه‌ی کافی هستن که می‌خوان و می‌تونن به شما کمک کنن؟ به تنهایی انجام دادن این کار یعنی با سختی زیاد انجام دادن اون، ولی باز هم این انتخاب خود شما ست، مشروط بر اینکه فرهنگ خانوادگی و اجتماعی افراد دور و بر شما اجازه‌ی این کار رو بده.

این هم بخونین:  دختر دار شدن: ۵ نکته‌ی بدون هزینه برای افزایش شانس‌تون!

تصمیم به بچه دار شدن یا نشدن : ۱۳ سؤال که به شما کمک می‌کنه تصمیم درستی بگیرین - تصویر7

۸. اگه همسرتون بچه نمی‌خواد، بیش‌تر صحبت کنین.

الان وقتش نیست که «بی‌خیال پیشگیری از بارداری» بشین. اگه همسرتون دلش بچه، یا بچه‌ی دیگه‌ای، نمی‌خواد، باید روی اون کار کنین نه اینکه با پنهان کاری اون رو تو عمل انجام شده قرار بدین. ریسک خیلی زیادی داره که خواسته‌های همسرتون رو در نظر نگیرین، همسری که بچه یا یه بچه‌ی دیگه نمی‌خواد، واون ریسک اینه که اون فرد یه دفعه شما رو ترک کنه. شاید بتونین به یه راه میانه‌ای برسین. فقط در صورتی به چنین چیزی می‌رسین که در مورد اون حرف بزنین و امیدها و خواسته‌هاتون رو با هم به اشتراک بذارین.

 • کار خیلی خوبیه که قبل از ازدواج حتی درباره‌ی تصمیم به بچه دار شدن حرف زده باشین. وقتی از قبل می‌فهمین که کسی اصلاً از بچه دار شدن خوشش نمیاد خیلی راحت‌تر می‌تونین جدا بشین تا وقتی که بعدها این موضوع رو می‌فهمین.
 • اگه با همسرتون اختلاف نظر دارین که آیا بچه دار شدن خوب است یا بد، برای مدت زمان طولانی در این مورد حرف بزنین. سعی کنین همدیگه رو درک کنین و به نظرات هم درباره‌ی این موضوع احترام بذارین، و در نهایت به یه توافق برسین. مثلاً یه راه میانه این می‌تونه باشه که تا پنج سال منتظر بمونین یا تا هر زمانی که هر دوتون از نظر مالی وضعیت پایدارتری داشته باشین. یا حتی بچه داری اول از یه طریق دیگه‌ای با هم امتحان کنین و ببینین که چطور می‌تونین هر دو اون رو مدیریت کنین.

توجه به مسائل مالی قبل از تصمیم به بچه دار شدن

تصمیم به بچه دار شدن یا نشدن : ۱۳ سؤال که به شما کمک می‌کنه تصمیم درستی بگیرین - تصویر8

۹. از نظر مالی آگاهی داشته باشین.

بچه دار شدن کلی هزینه‌ی مالی داره؛ این یه واقعیته که خیلی از مادر و پدرهای جدید ممکنه ازش تعجب کنن. با اینکه نوزادها نیاز زیادی ندارن و می‌تونن با وسایل دست دوم و استفاده شده هم سر کنن، ولی با رشد بچه، هزینه‌هاش هم رشد می‌کنه. به چیزهایی مثل تغذیه، مدرسه و آموزش، پوشاک و لباس، مشکلات سلامت و بهداشت، فعالیت‌ها، مراقبت از بچه، اسباب بازی ها، تدریس و آموزش، ورزش، مسافرت‌های برون شهری با مدرسه برای ورزش و آموزش،هزینه‌های تعطیلات، یونیفرم‌ها، مد، تنقلات، و کلی چیز دیگه.
قبل از تصمیم به بچه دار شدن به پاسخ سوالات زیر فکر کنین:

 • آیا از نظر مالی امنیت دارین؟ شما مسئول تصمیم‌هایی هستین که می‌گیرین. شما می‌تونین هر اعتقادی که دوست دارین داشته باشین ولی باید حواستون باشه که این اعتقاد و باورها رو بر پایه‌ی یه سری واقعیت‌های مشخص ایجاد کرده باشین.
 • آیا وقتی یکی از شما در مدت زمانی که خودتون مشخص کردین، تو خونه می‌مونه تا از بچه مراقبت کنه، درآمد پایداری وجود خواهد داشت؟ حالا چه اون زمان چند هفته باشه و چه چند سال.
 • آیا شما و همسرتون بیمه‌ی عمر دارین؟
 • آیا بیمه‌ی خدمات درمانی دارین؟
 • آینده چطور؟ چطور قراره باز هم درآمد وارد خونه‌ی شما می‌شه؟
 • چه شک و تردیدهایی دارین؟ آیا این شک و تردیدها ارتباطی با هزینه‌های جدیدی دارن که قراره به شما تحمیل بشن؟
 • اگه وضعیت مالی شما خیلی افتضاحه، بهتره با یه مشاور مالی صحبت کنین تا بهتون کمک کنه. هر چه زودتر این کار رو بکنین، بهتره. بعد از اینکه این مشکل رو حل کردین، می‌تونین تصمیم به بچه دار شدن بگیرین.

تصمیم به بچه دار شدن یا نشدن : ۱۳ سؤال که به شما کمک می‌کنه تصمیم درستی بگیرین - تصویر9

۱۰. اگه واقعاً تصمیم گرفتین که از نظر مالی با خوتون بگین هر چه بادا باد، واقعاً اراده کنین که کارتون رونق بگیره.

شاید شما از اون دسته از آدم‌هایی باشین که اعتقاد دارن همه چیز به یه دلیلی تو زمان درستش اتفاق می‌افته. این خوبه، به شرطی که بتونین چیزهای مورد نیاز رو تو زمان درستش فراهم کنین. برای تصمیم به بچه دار شدن شاید لازم باشه که کار پیدا کنین، دارایی‌هاتون رو بفروشین، هزینه‌هاتون رو کم کنین، و غیره ولی اگه این همون چیزیه که شما می‌خواین پس خوب برنامه ریزی کنین و یه کاری انجام بدین؛ فعال بودن و درک پیامدها بهتر از اینه که امیدوار باشین که وقتی بچه به دنیا بیاد اتفاق خوبی بیفته و بعد خودتون رو تو وضعیت بد و فلاکت باری ببینین.

این هم بخونین:  ۷ نکته‌ی ضروری در تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری به روش شتلز

زمان بندی تصمیم به بچه دار شدن

تصمیم به بچه دار شدن یا نشدن : ۱۳ سؤال که به شما کمک می‌کنه تصمیم درستی بگیرین - تصویر10

۱۱. تصمیم بگیرین که کی برای بچه دار شدن آماده‌این.

نکته‌ی کلیدی در تصمیم به بچه دار شدن تو پایداری روحی و عاطفیه. اشاره کردن به یه سن خاص، مثل این می‌مونه که وقتی کسی که ۴۰ سالشه ولی احساس یه جوون ۲۰ ساله رو داره، بگیم پیره. بلوغ یه چیز شخصیه و آمادگی هم همین طوره. یه نفر تو ۱۸ سالگی ممکنه از نظر ذهنی بزرگ‌تر و پایدارتر از یه فرد ۳۵ ساله باشه. این موضوع بستگی به این داره که کی هستین و چقدر خودتون رو می‌شناسین. نداشتن شناخت خوب از خودتون واقعاً یه نشانه‌ی کلیدی از اینه که هنوز برای مادر شدن یا پدر شدن آماده نیستین و اول باید یه زمانی برای خودشناسی اختصاص بدین.

 • چند وقته که با همسرتون زندگی می‌کنین؟ این یه عامل تعیین‌کننده نیست ولی توجه به اون می‌تونه کمک‌کننده باشه.
 • چقدر به بلوغ رسیدین؟ با نگاه به بخش‌های قبلی این متن، باید بتونین بفهمین که آیا آماده‌ی بچه دار شدن هستین یا بیش‌تر آماد‌ه‌ی مهمونی رفتنین.
 • از نظر فیزیکی برای بچه دار شدن آماده باشین. این چیزیه که باید با دکترتون درباره‌ش حرف بزنین. محدودیت‌ها و البته ریسک‌هایی برای باروری شما وجود دارن، چه در ابتدای جوانی و چه در انتهای دوران باروری شما. حواستون باشه که از این چیزها آگاهی لازم رو پیدا کنین.

ایجاد گفتگو درباره‌ی «من می‌خوام بچه دار بشم»

تصمیم به بچه دار شدن یا نشدن : ۱۳ سؤال که به شما کمک می‌کنه تصمیم درستی بگیرین - تصویر12

اگه همسرتون قبلاً به شکل واضحی نگفته که آیا بچه دار شدن رو دوست داره یا نه، شما باید در مورد اون سر حرف رو باز کنین.

۱۲. تصمیم بگیرین که چطور سر حرف رو باز کنین.

 • اگه قبلاً درباره‌ی تصمیم به بچه دار شدن به توافق رسیدین ولی هنوز روی زمان اون به توافقی نرسیدین، خیلی راحت به همسرتون یادآوری کنین که شما درباره‌ی بچه دار شدن خوب فکر کردین و احساس می‌کنین «الان» وقت مناسبی برای این کاره و دوست دارین نظر اون رو بدونین.
 • اگه به هر دلیلی قبلاً این مسأله رو نادیده گرفتین و حرفی نزدین، به‌طور اتفاقی یه شب این موضوع رو پیش بکشین و بپرسین که همسرتون برنامه‌ای برای بچه دار شدن تو آینده داره یا نه. اگه اون بگه نه، ازش بپرسین که اصلاً بچه نمی‌خواد یا دوست داره فعلاً کمی منتظر بمونه. در هر حال، جواب شما از قبل معلومه. اگه همسرتون گفت آره، بپرسین کی مدنظرشه و باز هم اتفاقی اشاره بکنین که شما به این موضوع فکر کردین و واقعاً بچه دار شدن رو دوست دارین. دلایلتون رو بگین و بعد منتظر بمونین ببینین اون چی می‌گه.

تلاش برای بچه دار شدن

۱۳. وقتی هر دو موافق بودین، تصمیم به بچه دار شدن رو عملی کنین.

این دیگه کاملاً به عهده‌ی شما ست که در این مورد تصمیم بگیرین که به دیگران بگین که تصمیم به بچه دار شدن گرفتین و دارین برای بچه دار شدن تلاش می‌کنین یا نه. بعضی از مردم تو گفتن این حرف‌ها به دیگران خیلی راحتن ولی بعضی دیگه فکر می‌کنن این حرف‌ها کاملاً خصوصی و شخصی هستن. باز هم مثل خود تصمیم به بچه دار شدن، این مسئله کاملاً شخصیه و به خود شما بستگی داره.

 • بعد از باردار شدن، معمولاً یه قانون نانوشته هست که می‌گه تو سه ماهه اول فقط به اقوام خیلی نزدیک موضوع بارداری خودتون رو بگین، چون ممکنه این وسط مشکلی پیش بیاد، مثلاً سقط جنین. بعد از اون، معمولاً خیلی خوبه که به همه بگین و البته خیلی زود این موضوع رو نشون هم می‌ده بدنتون.
 • البته بعضی‌ها هم معتقدن که اتفاقاً به دلیل همون سقط جنین باید موضوع بارداری و بچه دار شدن خودتون رو خیلی زود از همون اول به همه بگین. پیشنهاد می‌کنم این نوشته رو حتماً بخونین، «چرا بارداریم رو زود اعلام می‌کنم؟ به خاطر سقط جنین‌هام».

 

تردیدهای شما برای تصمیم به بچه دار شدن یا نشدن چیه؟ نظرتون رو همین پایین بنویسین و مشکلات و نگرانی‌هاتون رو در این باره به اشتراک بذارین.

 

منبع: +

این نوشته را به اشتراک بگذارید

نوشته‌هی مرتبط

۱۲ دیدگاه

 1. Sahar

  ۱۰ خرداد ۱۳۹۶ در ۵:۰۵ ق٫ظ

  واقعا حرفاتون تاثیر گذار بود و تصمیم گرفتم اصلا بچه نیارم

  پاسخ

  • نغمه گل‌پور

   ۴ تیر ۱۳۹۶ در ۸:۴۹ ب٫ظ

   چی شد که به این نتیجه رسیدین؟
   امیدوارم بیش‌تر به این موضوع فکر کنین و برای بچه دار شدن برنامه‌ی معقولی بریزین چون واقعا قصد من از این حرف‌ها این نبوده که کسی حتما به فکر بچه دار شدن یا نشدن بیفته بلکه بتونه با برنامه‌ریزی این کار رو بکنه.

   پاسخ

 2. فاطمه

  ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ در ۵:۵۸ ب٫ظ

  سلام من تازه ازدواج کردم شوهرم روزی۴۵تومان درامد داره کارش ثابته و بی اندازه علاقه ب بچه داره خیلی از نظر‌مالی‌میترسم ک از پسش بر نیاییم یا مشکلی پیش بیاد و اون بچه اواره شه

  پاسخ

  • نغمه گل‌پور

   ۴ تیر ۱۳۹۶ در ۸:۴۶ ب٫ظ

   با کسانی که وضعیت مالی شون شبیه به شماست و در سطح شما هستن و تازگی‌ها بچه دار شدن بشینین و صادقانه حرف بزنین و مسایل رو سبک سنگین کنین. امیدوارم به چیزایی که آرزوش رو دارین برسین از جمله یه بچه سالم و قشنگ.

   پاسخ

 3. دینا

  ۲۷ مرداد ۱۳۹۶ در ۵:۲۰ ب٫ظ

  سلام
  ما سه ساله عقدیم و دوران عقد از هم دور بودیم و بعضی از اوقات باهم بودیم
  نامزدم خیلی خیلی زیاد بچه دوست داره.ما توی دوران عقد چون زیاد باهم نبودیم بهشون گفتم که باید بعد از عروسی یکی دوسال صبر کنیم برای بچه دار شدن تا شرایط روحی و زندگی مون مهیا بشه. ولی از الان دعوا داریم و ایشون میگن که باید سال اول زندگی بچه دار بشیم!!
  همش بحث داریم. من که خیلی بچه دوست دارم دارم از بچه دار شدن زده میشم!

  پاسخ

  • نغمه گل‌پور

   ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ در ۹:۰۳ ب٫ظ

   سلام
   شما بهتره با یه مشاور یا روانشناس در این مورد صحبت کنید. منتها قبل از اینکه این موضوع تبدیل به یه بحران بشه. اگه دوست داشتین بگین تا مشاورهای خوبی که تو زمینه بارداری و بچه دار شدن تخصص دارن بهتون معرفی کنم.

   پاسخ

 4. نمیدونم

  ۲۴ مهر ۱۳۹۶ در ۱:۲۹ ب٫ظ

  سلام .من الان ۲۸ سالمه و یه دختر ۴ ساله دارم.خودم هم شاغلم و ساعت کاریم از ۷ صبح تا ۵ بعد ازظهره.من خیلی دوست دارم دوباره بچه دار بشیم ولی از سرایط الان واقعا می ترسم.نمیدونم کی میتونم به بچه برسم .واقعا موندم که صبر کنم یا نه.میترسم اگه صبر کنم شرایط کاریم سخت تر از الان بشه و دیگه شرایطش پیش نیاد و از طرف دیگه می ترسم بچه دار بشم و واقعا سر درگم بشیم.بچه م هم اذیت بشه.لطفا راهنماییم کنید.

  پاسخ

  • نغمه گل‌پور

   ۲۴ مهر ۱۳۹۶ در ۷:۰۰ ب٫ظ

   سلام. ممنون که سوالتون رو مطرح کردین. می‌فهمم که تردید در این جور شرایط چقدر آدم رو اذیت می‌کنه و هر دو انتخاب می‌تونه آدم رو بترسونه. منتها نمیشه به همه یه نسخه‌ی کلی داد و بستگی به خیلی چیزها داره. پیشنهاد می‌کنم یه سر به این صفحه بزنید و از نظرات مشاوران روانشناسی در زمینه بارداری استفاده کنین:
   http://ninisu.com/blog/product/psychological-counseling-rokhsareh-azad/

   پاسخ

 5. پریسا

  ۶ دی ۱۳۹۶ در ۱۱:۵۳ ق٫ظ

  من بچه دوست دارم ولی الان اصلا شرایطشو ندارم…شوهرم یه شهر دیگه کار میکنه و رفت و امد داره،……اما وقتی عمیقا فکر میکنم میبینم تو این دوره زمونه حتی یه بچه هم اضافیه…..نداشتنش بهتر از داشتنشه ولی وقتی لباس بچه میبینم تو دلم قند اب میشه….هیچ خودمم نمیدونم چمه

  پاسخ

 6. عادله

  ۱۲ دی ۱۳۹۶ در ۸:۱۶ ب٫ظ

  من ناخواسته باردارم
  ۶ هفته هست
  دو هفته هست ک میدونم
  حالمخیلی بده
  هرکاری میکنم نمیتونم دوسش داشته باشم یا برام شیرین باشهیا لذت ببرم
  دارم قالب تهی میکنم
  این دوهفته ای از زندگی ساقط شدم انگار
  تا چند سال دیگه بچه نمیخواستیم
  نه من نه شوهرم
  خواهش میکنم بهم بگین چیکلر کنمم؟؟
  ۲۶ سالمه و سه سال و سه ماهه ازدواج کردم

  پاسخ

  • نغمه گل‌پور

   ۱۸ دی ۱۳۹۶ در ۱۰:۱۵ ب٫ظ

   سلام

   به نظرم قبل از هر کاری با یه مشاور آگاه و باتجربه مشورت کنید. گاهی درست اون چیزی که انتظارش رو نداریم مایه‌ی رشد ما خواهد بود.

   پاسخ

 7. عادله

  ۱۲ دی ۱۳۹۶ در ۸:۱۹ ب٫ظ

  امادگی روحیش رو ندارم
  اصلا بچه دوست ندارم
  هرچی از خدا میخوام ک حالم رو بهتر کنه خبری نیست
  ایا من حق ندارم برای بزرگترین مسسولیت زندگیم امادگی داشته باشم و خودم بخوام؟
  ایا باید این عمل انجام شده ای ک توشم رو بپذیرم به امید اینکه شاید در اینده اوضاع روحیم بهتر شه؟؟ اگه نشد چی؟؟ کسی میتونه تضمین کنه؟؟
  گناه از بین بردنش قبل دمیده شدن روح بیشتره یا گناه این تحمیل به خودم؟؟؟

  پاسخ

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.کادرهای الزامی نشانه‌گذاری شده‌اند *

16 + 4 =

پادکست‌های نی‌نی‌کست را به رایگان گوش کنید

پاسخ همه‌ی سوالات خودتان در مورد بارداری و بچه‌داری را به‌صورت متنی و فایل صوتی بگیرید


اپلیکیشن نی نی سو

درباره‌ی نغمه گل‌پور


سلام من نغمه هستم. یکی از سخت‌ترین بچه‌های دنیا رو به دنیا آوردم و بزرگ کردم و البته خیلی دوسش دارم. اسم پسرم فرزامه که ۹ سالشه و واسه خودش یه زبون باز اساسیه. از اونجایی که می‌دونم تصمیم به بارداری و بچه دار شدن یکی از مهمترین تصمیمات زندگی هر زنیه تصمیم گرفتم تو این وبلاگ مطالبی رو بنویسم که سختی این مسیر رو کم و لذتش رو زیادتر کنه. احساس «مادری» باید شادترین تجربه‌ی هرکسی باشه که اون رو تجربه می‌کنه اما خیلی وقت‌ها مشکلات این مسیر، تلخی اون رو بیش‌تر از شادیش می‌کنه. پس با من تو این مسیر همراه باشین.